Alaposan felmérik az akadémistákat
A SET Központban volt először jelenésük a sportolóknak a nyári szünetet követően.
Megkezdték a közös munkát a DEAC Kosárlabda Akadémia sportolói hétfőn, elsőként a Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központban elvégzett vizsgálatoknak vetették alá magukat a fiatalok.
Dr. Szántó Sándor, a Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központ sportorvos-igazgatója avatott be bennünket a részletekbe.
– Egy többnapos felmérés zajlik éppen – fogalmazott a professzor. – A vizsgálatokat szakaszokra osztottuk, melynek keretében a játékosok egészségi állapotát, terhelhetőségét figyeljük meg, valamint a sérülésre hajlamosító elváltozásokat igyekszünk kiszűrni. A mai napon laboratóriumi vizsgálat zajlott, vér- és vizeletmintavétellel. Készült EKG-vizsgálat, meghatároztuk a sportolók testösszetételét, illetve mozgásszervi állapotfelmérés történt. Utóbbinak az a lényege, hogy sportágspecifikus tesztekkel a gyógytornászok megvizsgálják, kinek milyen a mozgásszervi állapota, az izmok és az ízületek ereje, hajlékonysága, nyújthatósága. Ennek azért van jelentősége, mert így személyre szabott programot lehet kialakítani a sportolók részére. Ennek köszönhetően egyrészt optimális lesz a sportteljesítményük, másrészt pedig az esetleges sérüléseket meg tudjuk előzni. A DEAC Kosárlabda Akadémia minden csapatnál külön gyógytornászt alkalmaz, azért, hogy kis csoportos, vagy akár egyéni tevékenységeket is tudjanak folytatni – avatott be a részletekbe a szakember.
Az említett teszteket további vizsgálatok követik, amellyel a két lábbal történő elrugaszkodás szimmetriáját, erejét tudják mérni, hiszen ez a kosárlabdában kulcsfontosságú.
– Az állóképességi teszteket végezzük majd el a harmadik időpontban, ezen belül is talán a legfontosabb a spiroergometriás vizsgálat, ismertebb nevén a maszkos futás. Itt az állóképességet, az oxigénfelvevő kapacitást, illetve a tejsavtűrő képességet tudjuk megmérni. Ami a mérkőzések közbeni játékszituációknál a terhelhetőség szempontjából fontos. Ami talán még ennél is lényegesebb, hogy meg tudjuk határozni azokat a pulzuszónákat, amelyben a sportoló állóképessége fejleszthető – folytatta Dr. Szántó Sándor professzor, aki azt is elmondta, hogy a vizsgálatok egy része kifejezetten sportágspecifikus. A kosárlabda abból a szempontból is komplex sportág, hogy az alsó és a felső végtagok állandó igénybevételével kell számolni, ráadásul a törzsizmoknak is kulcsszerepe van.
Mint ismert, a koronavírus-járvány miatt hamarabb véget ért a kosárszezon, ezért jóval hosszabb kihagyás után érkeztek meg az akadémisták a SET-be, mint egyébként szoktak.
– A vizsgálatok most megmutatják, hogy ki milyen lelkesedéssel végezte az otthoni munkákat. Nyilván nem lehet összehasonlítani egy otthon, a négy fal között végzett edzéspenzumot egy erőnléti edző által vezényelt munkával. Van, akinél komoly visszaesést tapasztalhatunk, de vannak olyan sportolók, akiknél egyáltalán nem, vagy csak minimálisan köszön vissza ez a hosszabb kihagyás. Amit még érdemes megemlíteni, hogy két alapozó időszak van, a nyár végi és a tél végi. Mivel nagyon szoros kapcsolat van a SET és a kosárlabda akadémia között, ezért ezek a vizsgálatok szükség szerint év közben is ismételhetők, mondjuk egy testösszetétel meghatározás jóval gyakrabban történik, hiszen ez nem egy megterhelő teszt. Tehát a mostani komplex felmérés évente két nagy “csomagban” zajlik, év közben pedig vannak olyan tesztek, amelyeket a trénerek a pályán is el tudnak végezni. Ha bármilyen, túlterheléses sérülés következik be, akkor ezt az akadémia szakmai stábjával együtt szintén itt hozzuk rendbe. Tehát a hangsúly a szoros együttműködésen van, és egy folyamatos kontrollról beszélhetünk – zárta a beszélgetést a sportorvos-igazgató.
Az akadémia vezető gyógytornásza, Széll Gábor is hasonló információkat osztott meg portálunkkal.
– Az akadémiai játékosok felmérése először a mozgásvizsgálatokkal, a sportorvosi tesztekkel, a laborokkal, illetve a testösszetétel vizsgálatokkal kezdődik. A mozgásvizsgálati teszteknél szeretnénk fényt deríteni arra, hogy azok a szegmenseknél, ahol a mozgékonyság a fő követelmény, mennyi az adott játékos számára a lehetőség. Megnézzük a sportolók mozgásminőségét funkcionális mozgásszűréssel, valamint egyéb sportspecifikus kiegészítő teszteket végzünk el. A laborvizsgálatokból általánosabb, szűrőjelleggel szeretnénk megfigyelni, van-e esetleg valamilyen kirívó eredmény. A testösszetétel-vizsgálat ugyancsak fontos kiindulási pont az elérendő állapot célkitűzéséhez. A sportorvosi vizsgálatok természetesen a versenyengedélyekhez szükségesek, míg a mozgásminőség szűrése abból a szempontból fontos, hogy jó teljesítményt tudjanak nyújtani a srácok a pályán, illetve egy múltbeli sérülésből megmaradt esetleges limitációra is fény derül ilyenkor. Természetesen fontos, hogy feltárjunk olyan mozgásmintákat, amelyek esetleg kórosak, és fokozhatják a későbbi sérülés lehetőségét. Egyelőre messzemenő következtetéseket nem szeretnék levonni, jelenleg folynak a felmérések, ezeket összegezve fogjuk látni a teljes képet – fejtette ki Széll Gábor.